Općina Kanfanar nalazi se u samom srcu istarskog poluotoka, na mjestu gdje se spajaju zelena i plava Istra. Uz iznimno bogatstvo kulturno-povijesne baštine, prirodnih ljepota i tradicijskih običaja, seoski ugođaj u okruženju izvorne istarske, ruralne arhitekture ono je što uvijek iznova privlači goste Općine Kanfanar. Odmor i opuštanje u autentičnom istarskom ambijentu pružaju brojne kuće za odmor i apartmani, u svih 22 naselja Općine Kanfanar.
Blaga mediteranska klima omogućuje ugodan odmor tijekom cijele godine, a sadržaja ne nedostaje. Dok su zimski mjeseci rezervirani za lovni turizam, tijekom proljeća, ljeta i jeseni, prirodnu i kulturnu baštinu može se istraživati koristeći biciklističke i pješačke staze, a za željne adrenalina tu su i dva atraktivna penjališta za slobodno penjanje.
Za najljepše fotografije s odmora u Kanfanaru, svakako valja posjetiti i brojne objekte kulturno-povijesne baštine, a najstariji takvi lokaliteti datiraju još u doba prapovijesti (Romualdova pećina, tumul Maklavun, lokalitet Kašteljir…). Najposebniji među njima svakako je Dvigrad – ruševine srednjovjekovnog grada napuštenog u 17. stoljeću, čije je preostalo stanovništvo naselilo obližnji Kanfanar. Ljubitelji sakralne umjetnosti istražiti mogu brojne crkvice, a na području općine nalazi se njih preko 30. U glavnoj, župnoj crkvi sv. Silvestra osim propovjedaonice koja je prenesena iz Dvigrada, nalazi se i jedina certificirana kopija Torinskog platna u Hrvatskoj.
Dašak „plave Istre“ može se doživjeti na području Limskog zaljeva, područja zaštićenog u kategorijama značajni krajobraz i posebni rezervat u moru. Limski zaljev poznat je po uzgajalištu školjki, a dagnje i kamenice glavni su specijaliteti ugostiteljskih objekata na obali Lima. Svojevrsni nastavak vijugavog Limskog zaljeva plodna je udolina Limska draga koja se proteže sve do samog središta Istre.
Osim po brojnim prirodnim i kulturnim atrakcijama, Općina Kanfanar poznata je i po manifestacijama, među kojima se ističe Jakovlja kao najveća pučka fešta općine. U bogatom kulturnom, gastronomskom, sportskom i sajmenom programu manifestacije, kao centralni dio izdvaja se jedinstvena smotra istarskih volova, boškarina. Upravo je smotra volova u Kanfanaru bila jedan od prvih apela za spas istarskog goveda, kao autohtone istarske pasmine goveda kojoj i danas prijeti izumiranje.
Nakon povorke ovih preko tone teških životinja, kreće izbor najljepših, najtežih i najposlušnijih boškarina, a posjetitelji mogu pratiti javno vaganje i uživati u prizorima oranja s volovima, na način kako se je to nekada radilo. Uz smotru volova, Jakovlja je poznata i po gastro showu Fužijada na kojemu se prezentiraju sva umijeća vezana uz fuže, tradicionalnu istarsku tjesteninu koju se u Istri uvijek objedovalo u svim važnijim prigodama i za blagdane. Upravo su boškarin i fuži ono po čemu je Općina Kanfanar postala poznata, što dodatno naglašava opredijeljenost prema očuvanju tradicije, običaja i kulture življenja u Istri.