Accessibility icon

Otvorena Zavičajna zbirka “Kanfanar i Kanfanarština”

Objavljeno: 29. rujna 2021. u kategoriji

Sinoć je u kanfanarskoj Galeriji Malenica otvorena Zavičajna zbirka “Kanfanar i Kanfanarština” sa stalnim postavom.

Ovo je vrlo vrijedan povijesni i kulturni projekt koji je realiziran zajedničkim djelovanjem Udruge Dvegrajci, Općine Kanfanar, TZ Općine Kanfanar i Arheološkog muzeja Istre.

Prigodnim rječima okupljenima na ovoj svečanosti obratili su se kanfanarski načelnik Sandro Jurman, predsjednik Udruge Dvegrajci Marko Jelenić, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo i  zaljubljenik u kanfanarsku povijest Anton Meden, a Zbirku je službeno otvorila Maria-Gracia Baćac koja je značajno potpomogla realizaciju ovog projkta.

Materijal koji je izložen sastoji se djelom iz istraživanja Antona Medena koji je popisan i katalogiziran od strane Arheološkog muzeja Istre, djelom posuđenim iz fundusa Arheološkog muzeja Istre, a djelom poklonjenim iz privatnih zbirki.

Artefakti koji su izloženi u Galeriji Malenica potječu s čitavog područja Općine Kanfanar, koje obiluje arheološkim nalazištima. Vremenski okvir izložaka kreće se od razdoblja mezolitika (starijeg kamenog doba) pa sve do renesanse (16. st.).

Baneri i plakati vremenski prate izložene eksponate i pričaju priču o najvažnijim arheološkim i povijesnim lokalitetima na području Općine Kanfanar, s posebanim naglaskom na prezentaciju istraživanja u Romualdovoj pećini, Tumul Maklavun, antičko razdoblje te Dvigrad.

U Galeriji Malenica izložen je u sedam vitrina velik broj mikrolita s lokaliteta Kožnjak, keramika i zdjelica iz razdoblja neolitika s lokaliteta Limska gradina, brončanodobne i željeznodobne različito ukrašene ručke i tipični ukrasi s lokaliteta Gradina ispod sv. Jakova, Limska gradina i sv. Martin, keramika s lokaliteta Pećinovac, dva prapovijesna žrvnja, komadi amfora i rimski novčići, dva žrvnja te jedna zavjetna ara. Iz srednjeg vijeka tu je keramika iz Parentina i Dvigrada te srednjovjekovne i ranonovovjekovne keramičke zdjele te vrčevi iz Dvigrada. Izloženi su i kameni ulomci iz Dvigradske crkve sv. Sofije te ulomak gredice oltarne pregrade iz iste crkve s ukrasom pletera te novčići i medaljice iz mletačkog razdoblja.

Mapa Apostola Basilisca koja prikazuje Dvigrad, a koja je nastala početkom 1722. najstariji je detaljni prikaz Dvigrada, a njena uvećana reprodukcija prekriva jedan od zidova Galerije.

Ova Zavičajna zbirka sigurno će biti jedan vrijedan sadržaj kako za stanovnike Kanfanarštine, tako i za turiste i posjetitelje Kanfanara.

 

Arhiva novosti

Izjava o pristupačnostiPravila privatnosti Copyright © 2019. Sve prava zadržana Izrada web stranica: Play Digital
Pregled privatnosti

Koristimo kolačiće kako bi vam pružili najbolje moguće iskustvo korištenja web stranica. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u korisnikovu pregledniku. Većina kolačića sadrži jedinstveni identifikator koji se naziva ID kolačića: niz znakova koje web-lokacije i poslužitelji povezuju s preglednikom u kojem je pohranjen kolačić. To web-lokacijama i poslužiteljima omogućuje da razlikuju preglednik od drugih preglednika koji pohranjuju različite kolačiće te da pomoću jedinstvenog ID-a kolačića prepoznaju pojedinačne preglednike.

Ako imate korisnički račun na ovim web stranicama prilikom prijave postavit ćemo privremeni kolačić kako bi znali da li vaš internet preglednik prihvaća kolačiće. Taj kolačić ne sadrži osobne podatke i nestaje čim zatvorite preglednik.

Kada se prijavite s korisničkim računom postavit ćemo nekoliko kolačića kako bi u njima sačuvali informaciju o vašoj prijavi i vaše postavke prikaza. Ovi kolačići traju dva dana, a postavke prikaza traju jednu godinu. Ako izaberete „Zapamti me“, kolačić s informacijom o vašoj prijavi trajat će dva tjedna. Prilikom odjave kolačić s informacijom o vašoj prijavi se briše.

Više o pravilima privatnosti